اخبار

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

 

امروزه تعداد افردی که برای سفیدتر کردن دندان های خود هزینه می کنند، رو به افزایش هستند. ولی آیا سفید کردن دندان موثر و بی خطر است؟

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان همان عمل بلیچینگ است که موجب می شود دندان های شما روشن تر شوند. بلیچینگ نمی تواند دندان های شما را کاملا سفید نماید اما قادر است رنگ فعلی دندان را تا چند درجه روشن تر سازد.

چه کسانی می توانند بلیچینگ انجام دهند؟

بلیچینگ نوعی فرآیند دندان پزشکی است و میبایست توسط یک متخصص دندان پزشکی انجام گیرد. برخی سالن های زیبایی نیز اقدام به ارائه خدمات بلیچینگ می نمایند که به هیچ وجه توصیه نمی شود، چرا که بدون نظارت دندان پزشک یا متخصص مربوطه می باشد و ممکن است سلامت دهان و دندان شما را به خطر بیندازد. اگرچه شما می توانید کیت های مخصوص بلیچینگ خانگی را تهیه نمایید اما این متد نیز می تواند با خطراتی همراه باشد.

در طول عمل بلیچینگ چه اتفاقی می افتد؟

سفید کردن دندان ها عملی ساده است. بلیچینگ ها که به دو صورت هیدروژن پراکسید و کارماباید پراکساید موجود هستند، با ریز کردن لکه های دندانی به ذرات کوچک تر، باعث کمتر شدن تمرکز رنگ و روشن تر شدن دندان ها می شوند.

اگر تصمیم به سفید کردن دندان های خود دارید، باید چندین بار و در طی چند ماه به کلینیک دندان پزشکی مراجعه کنید. دندان پزشک از دندان ها قالبی برای ساخت گارد دهانی گرفته و به شما نحوه استفاده از ژل بلیچینگ را توضیح خواهد داد. سپس با استفاده از این گارد، شما به طور مرتب در طول 2 تا 4 هفته چند دفعه و هر بار برای مدت زمانی مشخص ژل را اپلای می کنید. برخی ژل های بلیچینگ در هر بار می توانند تا8 ساعت باقی بمانند که این اتفاق، مدت زمان درمان را تا 1 هفته کاهش می دهد.

بلیچینگ لیزری که با نام بلیچینگ قوی نیز شناخته می شوند، نوعی دیگر از بلیچینگ هستند که تنها توسط پزشک انجام می شوند. یک نوع ماده بلیچینگ بر روی دندان قرار می گیرد و سپس یک نور یا یک لیزر تابیده و سفید کننده را فعال می کند. انجام بلیچینگ لیزری حدود 1 ساعت زمان می برد.

هزینه های مربوط به بلیچینگ متفاوت هستند. در کل بلیچینگ های لیزری نسبت به بلیچینگ های خانگی هزینه ی بیشتری دارند.

نکته: دندان پزشک شما را از اینکه بلیچینگ برای شما مناسب است یا خیر مطلع خواهد کرد. ممکن است بنا به دلایلی مانند مشکلات لثه یا تاج دندان، انجام بلیچینگ دندان برای شما مناسب نباشد.

آیا انجام بلیچینگ توسط هر دندان پزشکی مقدور است؟

انجام بلیچینگ توسط هر دندان پزشکی مقدور می باشد مادامی که توسط انجمن دندان پزشکی مورد تایید باشند. دستیار دندان پزشک و یا هایژنیست تایید شده نیز می تواند این کار را با تجویز دندان پزشک انجام دهد.

قبل از انجام بلیچینگ چه سوالاتی را با پزشک مطرح کنیم؟

از پرسیدن سوالات ساده ای مانند انواع بلیچینگ های موجود، نتیجه مورد انتظار و یا داشتن تضمین مدت زمان ماندگاری نترسید. ممکن است بخواهید بپرسید که آیا خطری و یا عواقبی مانند افزایش حساسیت دندان را به همراه دارد یا خیر. توصیه می شود که با فردی که قبلا این کار را انجام داده است صحبت کنید و یا به دندان پزشک دیگری جهت مشورت مجدد مراجعه کنید تا اطمینان کافی را کسب نمایید. قبل از هر اقدامی در رابطه با برنامه درمانی و هزینه تخمین زده شده سوال کنید.

آیا بلیچینگ دندان دائمی است؟

بلیچینگ دندان دائمی نیست و ممکن است از چند ماه تا 3 سال ماندگاری داشته باشد. این ماندگاری از فردی به فرد دیگر متغیر است. تاثیر بلیچینگ در صورت مصرف دخانیات، شراب قرمز، چای و قهوه ماندگار نخواهد بود چرا که تمامی این مواد باعث ایجاد لکه بر روی دندان می شوند.

عوارض جانبی استفاده از بلیچینگ

برخی از افراد ممکن است پس از انجام بلیچینگ احساس کنند که دندان هایشان نسبت به سرما حساس شده است. برخی دیگر ممکن است شاهد احساس ناراحتی در لثه ها، گلو درد و لکه های سفید بر روی خط لثه خود باشند. ایجاد حساسیت به طور کلی به دلیل نفوذ پراکساید موجود در سفید کننده ها از طریق مینای دندان به لایه ی حساس آج بوده که باعث تحریک اعصاب دندان می شود. این نشانه ها معمولا موقتی بوده و پس از چند روز از بین می روند. در صورت ماندگاری این نشانه ها، حتما به دندان پزشک خود مراجعه نمایید. و در صورت نیاز درمان را به تعویق انداخته و مدتی بعد مجددا اقدام نمایید. استفاده بیش از حد از بلیچینگ ها می تواند باعث ایجاد آسیب به مینای دندان و لثه ها شود. پیش از استفاده حتما با پزشک خود مشورت نموده و از دستورالعمل های لازم پیروی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *